16. mar. 2025
Af Majken Munk

Bar smykke til 975.000 kroner: Molly Egelind stod selv bag unik detalje ved sit look

Molly Blixt Egelind
Molly Blixt Egelind
Foto: Lars H. Laursen
Skuespiller Molly Egelind havde lagt mange kræfter i sit gallalook, som hun havde på til Bodilprisen 2025. Smykket om hendes hals stjal opmærksomheden.

Der var dømt galla, da Bodilprisen løb af stablen lørdag aften.

Det stod nemlig i invitationen, og lige netop ordet ”galla” fik Molly Egelind til at tage en hurtig beslutning om sit look kun et par dage før lørdagens røde løber.

- Jeg har top og nederdel og sko på fra det svenske brand Toteme, fortalte hun til BILLED-BLADET.

- Så har jeg selv syet den her, fordi nu blev det skrevet i invitationen flere gange, at det var galla, og så tænkte jeg, at så skal det være med slæb. Det syede jeg i forgårs, uddybede hun.

Molly Egelind så forrygende ud i sit sorte look, men det svært at tage øjnene fra den smukke statementhalskæde, hun havde på.

Skuespilleren røbede, at den var til låns.

- Smykker på fra Bolou, der ligger i Charlottenlund. Det er ikke mine egne. Dem har jeg fået lov at låne, fortalte hun.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-03-16/20250315_LL26438.jpg_preview.jpg
Foto: Lars H. Laursen

På brandets hjemmeside beskrives smykket som en perlekæde med diamantlås.

Den indeholder gule, hvide og champagnefarvede diamanter samt gule og hvide South Sea-perler.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-03-16/20250315_LL26441_halskaede.jpg
Foto: Lars H. Laursen

Bolou har prissat perlekæden til at koste svimlende 975.000 kroner.

Molly Egelind var ikke selv nomineret ved Bodilprisen, men bakkede op om sin mor Søs Egelind, der var vært på showet.

Undervejs måtte Molly Egelind også en tur på scenen under en gimmick, og så fik hun også fornøjelsen af at overrække en af aftenens priser.

Mere om: