
Hustru ramt af flere blodpropper: Jesper Jensen prioriterer familien i svær tid

Håndboldkvinder skal i den kommende uge spille Golden League turnering i Holland.
Her skulle landstræner Jesper Jensen have været på sidelinjen, men han har meldt afbud.

Det skriver DanskHåndbold i en pressemeddelelse.
Årsagen er, at Jesper Jensens hustru Lotte Haandbæk er blevet ramt af en række blodpropper i benet, efter hun er blevet opereret i knæet.
Som følge af det har hun gennemgået endnu en ny og større operation, der medfører, at hun fortsat er indlagt og skal være det i noget id.
Jesper Jensen møder ikke ind, da han skal være hos sin hustru og deres tre fælles børn.
- Jeg er virkelig ærgerlig over, at jeg ikke kan være med på landsholdssamlingen og til kampene i Holland. Jeg havde glædet mig til at introducere de nye spillere til landsholdet. Men jeg er nødt til at prioritere min familie i denne situation. Jeg er dog ikke i tvivl om, at holdet er i de bedste hænder hos Lars Jørgensen og den øvrige ledergruppe, fortæller Jesper Jensen.
I stedet bliver det assistenttræner Lars Jørgensen, der står i spidsen for holdet.
Både Jesper Jensen og Lars Jørgensen har meddelt deres afgang, og derfor er det også ved at være de sidste landskampe for de to herrer.

Jesper Jensen skal til Ungarn at være klubtræner. Det er endnu uvist, hvad Lars Jørgensen skal.