
Skete midt i Aftenshowet: Fødte i baglokalet, mens kameraerne rullede

Meget er sket i ”Aftenshowet” gennem årene, men det, der skete torsdag, må alligevel være første gang.
Nola Gaardmand og Kristian Ring-Hansen Holt styrede aftenens program, og de to ellers garvede ”Aftenshowet”-værter kunne næsten ikke sidde stille, da de skulle fortælle, hvad der foregik i showets gæsterum.
- Vi har noget, vi lige skal sige, lød det fra Nola Gaardmand, og hendes makker Kristian Ring-Hansen Holt overtog:
- Altså der foregår noget af det mest fantastiske her i øjeblikket i tv-studiet. Der er faktisk en fødsel i gang for at sige det lige ud. Det er derfor, Jes har forladt bordet her, lød det fra Kristian om den ene af gæsterne, naturvejleder Jes Aagaard.
- Hans yndige lille hund, Tikka, var meget tyk, da den kom ind. Den er simpelthen gået i gang med en fødsel her ude foran.
De to resterende gæster, skuespiller Nina Rask og filminstruktør Mathias Broe, fortalte, at der allerede var kommet en hvalp til verden.

Og Nina Rask var faktisk meget tæt på fødslen, skriver værten Nola Gaardmand efterfølgende i en story på Instagram.
”To minutter i udsendelse gik Jes’ højgravide hunds vand (på Ninas sko!!) og midt i udsendelsen FØDTE DEN I VORES GÆSTERUM!”.
Aftenshowet har efterfølgende delt en stribe bedårende billeder af mor med sine hvalpe - som allesammen er blevet opkaldt efter Aftenshowets værter!
"Tikka fødte en enkelt hvalp i vores gæsterum, og i bilen på motorvejen kom en mere til verden. Nu er Tikka mor til syv søde hvalpe. Faktisk er de to førstefødte opkaldt efter Nola og Kristian - og deres søskende efter resten af værtsholdet", skriver Aftenshowet på Instagram.

