22. feb. 2025
Af Karina Didriksen

Laura Drasbæk troede ikke sine egne øjne, da det skete: Det er langt ude

Laura Drasbæk.
Laura Drasbæk.
Foto: Hanne Juul
Da ”Sommerdahl”-stjernen Laura Drasbæk fyldte 50, modtog hun et brev, som hun ikke var specielt glad for.

I december kunne ”Sommerdahl”-stjernen Laura Drasbæk fejre en stor begivenhed. Her fyldte hun nemlig 50 år.

Det runde tal har hun det egentligt fint med, men hun måtte spærre øjnene op, da hun modtog noget, hun ikke lige havde regnet med.

- Selve fødselsdagen fylder ikke særligt meget, siger Laura Drasbæk til BILLED-BLADET og tilføjer:

- Men når man får et brev fra Ældresagen, så er det klart, at man tænker ”undskyld, hvad?”. Er det ikke langt ude?!

Hun har fuld gang i karrieren, både med at spille Marianne i krimiserien ”Sommerdahl” og med at drive et keramikværksted.

Så hun havde ikke lige regnet med, at hun ville få et brev fra Ældresagen netop nu.

Det skarpe hjørne har dog alligevel fået hende til at tænke lidt over tilværelsen.

- Det har sat nogle tanker i gang at nå det her sted i livet. Jeg kan sagtens mærke, at der er sket noget mentalt de sidste par år, konstaterer Laura Drasbæk.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-02-21/20250123_HAN8900.jpg
Laura Drasbæk.
Foto: Hanne Juul

Privat danner hun par med Lasse Spang Olsen, og så er hun mor til sønnerne Albert og Vilfred.

Mere om: