30. jan. 2025
Af Karina Didriksen

Lene Beier undrer sig over folks reaktion: Forstår det slet ikke

Lene Beier.
Lene Beier.
Foto: Jesper Sunesen
Tv-værten Lene Beier har boet i Østrig siden efteråret og er faldet godt til sammen med familien.

Det er omkring fire måneder siden, at Lene Beier og familie sagde farvel til deres liv og hverdag i Danmark.

De har siden september boet på Hotel Edelweiss i Østrig, og de har ikke et sekund fortrudt, at de har valgt at hive teltpælene op og flytte til et andet land.

Faktisk forstår TV 2-værten ikke helt folks reaktioner.

- Det er sjovt, for jeg synes ikke, det er så vildt, som andre folk synes. Jeg ved godt, at mange tror, det føles skræmmende at flytte fra Danmark, men det gør det faktisk ikke. Det føles ikke så anderledes, siger Lene Beier til BILLED-BLADET og fortsætter:

- Vi er jo også et sted, hvor der kommer rigtig mange danskere, så det føles som et lille Danmark i Østrig.

Den 47-årige tv-vært, ægtemanden Anders og sønnerne Arthur, 16, og Otto, 13, er faldet godt til i deres nye, østrigske hjem i Tyrol.

- Vi føler os hjemme her. Men hjem er også stadigvæk Skive, hvor jeg kommer fra, og Dragør er også hjem. Hjem er ikke en bygning for mig. Vi har ikke noget, vi ikke kan skille os af med, fastslår Lene Beier, mens Anders indskyder:

- Ja, det er en overraskende lille del af ens identitet, der er bundet op på det nationale, når først man er flyttet. Jeg føler mig ikke mere eller mindre dansk, fordi jeg bor i et andet land.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-01-29/20250107_JSU9642.jpg
Lene Beier, ægtemanden Anders og sønnerne Otto og Arthur.
Foto: Hanne Juul

Ægteparret kan opleves i ”Beier på Alpehotellet”, der har premiere torsdag d. 6. februar på TV 2 Fri. Her vises de første to afsnit.

Det første afsnit kan dog allerede ses på TV 2 Play torsdag d. 30. januar.

Mere om: