20. mar. 2025
Af Simone Løvstad Kristensen

Petra Nagel ærgerlig over brast forhold: Jeg bliver faktisk lidt ked af det

Petra Nagel.
Petra Nagel.
Foto: Jesper Sunesen.
TV 2-værten Petra Nagel stod på sidelinjen, da Lissa Paustian og Andreas Holm forelskede sig i hinanden. Nu er hun ærgerlig over, at de er gået hver til sit.

Ni måneder.

Så længe varede Lissa Paustian og Andreas Holms forhold, efter at de faldt for hinanden i datingprogrammet ”Bachelorette”.

Programmets vært Petra Nagel fulgte deres forelskelse på tæt hold.

Nu fortæller hun til Ekstra Bladet, at hun er trist over, at forholdet ikke holdt mellem dem.

– Jeg bliver faktisk lidt ked af det, men det gør jeg jo, fordi jeg kender dem begge to, og jeg ønsker for dem begge to, at de kan være glade sammen. Men jeg ønsker jo selvfølgelig også, at de kan være glade hver for sig, hvis de ikke er glade, når de er sammen, lyder det fra tv-værten til mediet.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-03-20/0M2A7791.jpg
Petra Nagel, Lissa Paustian og Sofie Martinusen i "Bachelorette".
Foto: Lotta Lemche/TV 2

Da Lissa Paustian fik det svært i ”Bachelorette” og ønskede at forlade programmet før tid med Andreas Holm, var det Petra Nagel, som greb hende.

Når Petra Nagel laver datingprogrammet, tilbringer hun rigtig meget tid med deltagerne og får en personlig relation til dem. Derfor rammer det hende, når deltagerne har det svært, fortæller hun.

Mere om: