11. feb. 2025
Af Simone Løvstad Kristensen

Sara Lygum måtte gå på kompromis efter sin skilsmisse: Nu deler hun personlig erfaring i 3xBeliggenhed

Sara Lygum.
Sara Lygum.
Foto: Kaspar Wenstrup
Sara Lygum stod med et stort valg efter sin skilsmisse – nu giver hun sin erfaring videre i "Beliggenhed, beliggenhed, beliggenhed".

Da tv-vært Sara Lygum i ugens afsnit af ”Beliggenhed, beliggenhed, beliggenhed” viser en bolig til parret Kim og Cecilie, vælger Sara Lygum at trække på en helt særlig personlig erfaring.

– Jeg er er også skilt. Jeg deler også to børn. Det, jeg har oplevet med mine egne børn, er, at jeg placerede mig næsten lige ved siden af deres far. Dér bor jeg stadigvæk i dag, siger Sara Lygum i programmet og uddyber:

– Når de (børnene red.) går ud, så er deres nærmiljø det samme uanset hvad. Det gør et eller andet, og det er noget af det, jeg selv synes har været en kæmpe gave, slår hun fast overfor parret, hvor den ene er fraskilt og har delebørn.

For Sara Lygum handler det om, at man nogle gange må gå på kompromis med sine behov. Det er noget, som hun har erfaret, da hun blev skilt for over 10 år siden.

Efter bruddet valgte hun at bosætte sig i nærheden af eksmanden, så deres to børn boede i vante rammer begge steder.

Sidste år giftede hun sig med sin nye kærlighed, Jonas Kromann-Larsen.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-02-11/sara-lygum26.jpg
Sara Lygum og manden Jonas Kromann-Larsen.
Foto: Alex Tran

Selvom de er gift, deler de ikke adresse. Sara bor i Dalum i Odense, og han bor i Vejle.

De har valgt at bo hver for sig, så længe de hver især har hjemmeboende børn, da de ikke ønsker at rykke op i børnenes liv. På sigt er drømmen dog at flytte sammen, men det må vente lidt endnu, fortalte Sara Lygum til BILLED-BLADET sidste år.

Du kan se ”Beliggenhed, beliggenhed, beliggenhed” på TV 2 hver tirsdag klokken 20.00 eller på TV 2 Play.

Mere om: