27. feb. 2025
Af Ulrik Ulriksen

Bliver den mon spillet til bal på slottet? Særlig sang får helt sikkert Mary og Frederik til at smile lidt ekstra

Dronning Mary og kong Frederik
Dronning Mary og kong Frederik
Foto: Claus Fisker
Der er masser af god musik på repertoiret, når kong Frederik og dronning Mary holder fest fredag aften på Christiansborg Slot. En helt særlig sang vil nok få kongeparret til at smile lidt ekstra på dansegulvet.

Kong Frederik og dronning Mary er værter for aftenselskab for kunst og kultur fredag aften med start klokken 19.30.

Vi sender live fra klokken 18.25 fredag aften, når de første gæster ankommer til Drabantsalen, og ifølge planen ankommer dronning Margrethe og dernæst kongeparret lidt før klokken 19.30.

Der er naturligvis musik og dans på programmet i løbet af festaftenen på Christiansborg Slot.

Og det bliver noget særligt at opleve kong Frederik og dronning Mary åbne ballet til god dansemusik.

En helt særlig sang vil nok få kongeparret til at smile lidt ekstra på dansegulvet.

Kong Frederik og dronning Mary dansede til 70’er hit

Stevie Wonders "Isn't she lovely" fra 1976 er en sang, som kongeparret har et herligt forhold til.

Frederik og Mary deltog 2016 i et erhvervsfremstød til Washington D.C. og Boston sammen med en dansk erhvervsdelegation.

Det daværende kronprinspar deltog i den forbindelse i The Grand Ball i den historiske Smithsonian bygning i Washington D.C.

Mary og Frederik åbnede ballet i Washington til tonerne af Stevie Wonder-klassikeren "Isn't she lovely", og de var et hit på dansegulvet og havde godt fat i hinanden, mens resten af selskabet imponerede så på .

Hvis der skal danses til den samme sang fredag aften på Christiansborg Slot, vil kongeparret nok smile lidt ekstra og tænke tilbage på det store bal i USA i 2016.

Mere om: