17. mar. 2025
Af Ulrik Ulriksen

Endelig tilbage efter sygedage: Dronning Mary får en helt vild modtagelse

Ønsker du at se dette indhold skal du acceptere Marketing cookies.

Dronning Mary ankommer til Pilehaveskolen i Vallensbæk.
Video: Ulrik Ulriksen
For dronning Mary må det være skønt at være tilbage på job efter et par sygedage i sidste uge. Mary fik en flot modtagelse, da hun i forbindelse med en officiel opgave ankom til skole i Vallensbæk.

Dronning Mary var syg et par dage i sidste uge og måtte melde afbud til to officielle opgaver, men denne mandag er Mary tilbage i aktion for kongehuset.

Dronning Mary var i fin form, da hun i strålende solskin ankom til Pilehaveskolen i Vallensbæk i en helt særlig anledning.

Børnene og lærerne på Pilehaveskolen var glade for at se Mary, som de sørgede for at tage meget varmt imod.

Dronningen er her til eftermiddag ankommet til Pilehaveskolen sammen med direktør i Mary Fonden Helle Østergaard.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-03-17/_HAN4228.jpeg
Eleverne havde en flot velkomst klar til dronning Mary.
Foto: Hanne Juul

Skoleleder Mette Juel, elevrådsansvarlig Smilla Hellan Salomonsen, børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye og borgmester i Vallensbæk Henrik Rasmussen var en del af den veloplagte velkomstkomité sammen med skolens elever og lærere.

Dronning Mary mødte eleverne

I løbet af besøget på skolen præsenteres dronningen og børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye for elevernes forslag til, hvordan skoledagen på Pilehaveskolen kan blive bedre.

Ministeren og gæsterne fra Mary Fonden, Børns Vilkår og Red Barnet besøger skolen, fordi den er en del af trivselsprogrammet Skolestyrken.

Skolestyrken bygger på forskning og internationale undersøgelser, der viser, at antimobbeindsatser, der involverer alle på og omkring skolen - en såkaldt whole school approach - og som arbejder på flere niveauer samtidig, er de mest succesfulde.

Skolestyrken er udviklet i samarbejde mellem Mary Fonden, Børns Vilkår og Red Barnet og er finansieret af: A.P. Møller Fonden, TrygFonden, Ole Kirk’s Fond og Mary Fonden.

Mere om: