27. dec. 2024
Af Marianne Singer

Greve Ingolf og grevinde Sussie: Sådan er deres kontakt med dronning Margrethe

Greveparret af Rosenborg ved dronning Margrethes regeringsjubilæumsfejring i 2022. 
Greveparret af Rosenborg ved dronning Margrethes regeringsjubilæumsfejring i 2022.
Foto: Martin Høien
Greveparret af Rosenborg har stadig god kontakt til dronning Margrethe, fortæller de i stort interview.

Ligesom greve Ingolf fylder også hans kusine, dronning Margrethe, 85 år til næste år, greven den 17. februar og dronningen den 16. april.

Og dronning Margrethe har greveparret stadig god kontakt til, bekræfter greve Ingolf i et interview med BILLED-BLADET.

- Ja, det har vi, siger han, og grevinden er enig.

- Der er en kontakt; både arbejdsmæssigt og privat. Vi har socialt samvær. Men vi render ikke hinanden på dørene. Heldigvis mødes vi ved forskellige åbninger af dette og hint, bl.a. i Fredericia den 5. juni og i august ved indvielse af Monumentområdet i Jelling. Derudover er der de store fester, forklarer grevinde Sussie.

https://imgix.billedbladet.dk/2024-12-16/BB-48012.jpg
Greveparret af Rosenborg ved afsløringen af årets julemærke i 2015 sammen med dronning Margrethe og daværende kronprinsesse Mary.
Foto: Aller Media

Mere om: