10. mar. 2025
Af Marianne Singer

Uventet øjeblik ved ankomsten! Han fik prinsesse Benedikte til at bryde ud i latter

Ønsker du at se dette indhold skal du acceptere Marketing cookies.

Prinsesse Benedikte brød ud i en hjertelig latter ved ankomst til årets Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning.
Prinsesse Benedikte kunne ikke holde latteren tilbage, da hun ankom til Jyske Bank Boxen fredag til Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning.

Prinsesse Benedikte kunne ikke holde latteren tilbage, da hun fredag ankom til Jyske Bank Boxen til Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning.

Manden, der fik hende til at bryde ud i en hjertelig latter, var ingen mindre end den jyske legende Jørgen Bak Rasmussen, som står bag Ridehesten og Mediehuset Wiegaarden.

Han fortalte prinsessen ved ankomsten, at han altid plejer at have flødeboller med til hingstekåringen, men i år var de produktionsstop på hans elskede flødebollefabrik i Elvirasminde, Skanderborg, og derfor måtte han gå undercover, lød det med et glimt i øjet.

Se den herlige video med prinsessen og Jørgen Bak Rasmussen øverst i artiklen

Derfor havde Jørgen skiftet sin sædvanlige hat ud med en stråhat fra Agromek for at gå undercover, fortalte han prinsessen.

Mere om: