28. mar. 2025
Af Marianne Singer

Var det et tegn? Dronning Margrethes valg var måske ikke helt tilfældigt

Dronning Margrethe for en uge siden.
Dronning Margrethe for en uge siden.
Foto: Kaspar Wenstrup
Dronning Margrethe bar i fredags smykker, der for tiden sender et stærkt signal.

En berørt dronning Margrethe deltog fredag i sidste uge i en mindegudstjeneste i forbindelse med 80-året for fejlbombningen af Den Franske Skole på Frederiksberg.

I dagens anledning havde hun valgt at smykke sig med smukke grønlandske rubiner.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-03-28/20250321-WEN---Dronning-Margrethe-043-1-%281%29.jpg
Dronningen smykket med de grønlandske rubiner i fredags.
Foto: Kaspar Wenstrup
https://imgix.billedbladet.dk/2025-03-28/20250321-WEN---Dronning-Margrethe-086-1-%281%29.jpg
En berørt dronning under mindegudstjenesten.
Foto: Kaspar Wenstrup

Brochen og de matchende øreringe fik majestæten i gave fra Selvstyret i anledning af sin 80-års fødselsdag.

Og nu hvor hele problematikken med Grønland og Trump fylder så meget i medierne i disse dage, kan det meget vel være et bevidst valg, hvor dronningen udover at mindes den forfærdelige tragedie, samtidig kunne bære smykker, der understreger hendes store kærlighed til Grønland.

Går i arv

Den store kærlighed til Grønland og den storslåede natur har dronningen fået givet videre i arv fra sine egne forældre, kong Frederik den 9. og dronning Ingrid.

Som 20-årig i 1960 var daværende prinsesse Margrethe sammen med sine forældre i Grønland for første gang.

Siden har hun rejst til landet langt oppe nordpå talrige gange både officielt og privat og givet kærligheden til Grønland videre til sin søn, kong Frederik.

Dronningen har tidligere også vist sig med de fantastiske smykker i 2023 ved åbningen af udstillingen ”Kalaalit Nunaat Rocks – Rocks of Greenland” på Designmuseum Danmark.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-03-28/_HJP6172x-%281%29.jpg
Foto: Hanne Juul

Mere om: