Dansker til statsbanket på Buckingham Palace i overdådige smaragdsmykker
Diademer, festkjoler og ordener var fundet frem, da kong Charles og dronning Camilla tirsdag var værter for en gallamiddag i anledning af statsbesøg fra Qatar.
Med til statsbanket var hertuginde Birgitte af Gloucester, der gik ved siden af Sheikh Abdulla bin Mohammed bin Saud Al Thani ved ankomsten til den fornemme fest.
78-årige Birgitte, der oprindeligt er fra Fyn, er gift med Richard, der er hertug af Gloucester, og dermed er hun medlem af den britiske kongefamilie.
The Court Jeweller bemærker da også, at hertuginde Birgitte har en af de mest spektakulære smykkesamlinger blandt de royale europæiske kvinder, og det kunne man da også ane, da hun ankom til statsbanketten tirsdag.
Til sin hvide gallakjole bar hertuginden "Queen Mary's Honeysuckle Tiara", hvor en stor smaragd er blikfang.
Hertuginden havde matchet diademet med øreringe, halskæde og broche med smaragder.
Forskellige udtryk
Det interessante ved hertugindens diadem er, at der kan monterers forskellige ædelstene på, hvormed hele diademets udtryk ændres.
I 2023 bar hun diademet monteret med en lyserød topaz i stedet for smaragden, som hun bar til tirsdagens statsbanket.
Der findes også et vifteformet diamantornament, som kan monteres på diamaet som topazstenen og smaragden.