11. jan. 2025
Af Luise Marie Bekker

Preben Kristensen til fødselsdag hos Ghita Nørby: Denne Ghita-film er hans yndlings

Preben Kristensen samt Ghita Nørby.
Preben Kristensen samt Ghita Nørby.
Foto: Gregers Overvad og Mikael Rieck.
Preben Kristensen blev ven med et af sine barndomsidoler.

Preben Kristensen var ganske ung, da han første gang så Ghita Nørby på det store lærred og forelskede sig i både hende og i skuespillets kunst.

Derfor kommer svaret også prompte, da han som gæst til skuespillerindens 90-års fødselsdag lørdag eftermiddag bliver spurgt, hvad det første, han tænker på, er, når man siger Ghita Nørby:

- "Baronessen fra Benzintanken"! Den kommer i aften, og vi skal se den igen! Det er min yndlingsfilm med Ghita. Jeg har set den talrige gange. Jeg er så gammel, at jeg så den, da den havde premiere i 1960, så jeg har garanteret set den over 50 gange. Jeg kan replikkerne, og nogle af dem siger jeg sammen med Ghita. Nogle helt bestemte, siger han og tilføjer, at han ikke vil afsløre hvilke.

En nær ven

Det er nok de færreste, der bliver inviteret med til deres barndomsidolers 90-års fødselsdag.

Det er ikke desto mindre sket for Preben Kristensen.

- Hun er blevet en nær ven, siger han.

Preben Kristensen ankom med Sonja Oppenhagen samt sin mand, Søren Hedegaard.

Søren Hedegaard, Sonja Oppenhagen og Preben Kristensen.
Søren Hedegaard, Sonja Oppenhagen og Preben Kristensen.
Foto: Mikael Rieck

Læs mere om: