6. feb. 2025
Af Laura Dalgård Hansen

Det bugner med kendte: Se billederne fra premieren på The Sound of Music

Amalie Dollerup og Mathias Helt.
Torsdag aften er der premiere på musicalen "The Sound of Music" på Det Ny Teater. Se de mange kendte gæster ankomme i galleriet herover.

I år er det præcis 60 år siden, at filmen ”The sound of music” fik premiere, og nu kan den populære musical opleves på ny.

På Det Ny Teater kan man i den kommende tid se eller gense den populære fortælling om kaptajn von Trapp, hans syv børn og ikke mindst novicen Maria.

Denne gang spilles de bærende roller af blandt andre Isabel Schwartzbach, Peter Plaugborg, Louise Fribo, Kim Hammelsvang og Ann Hjort, og torsdag aften var der stor gallapremiere.

Det vrimlede med premieregæster i Det Ny Teaters foyer, og blandt de mange fremmødte var der ganske mange kendte ansigter.

Se de kendte ankomme til premieren på ”The Sound of Music” i galleriet herover.

Forestillingen kan opleves frem til den 27. april.

Læs mere om: