9. mar. 2025
Af Luise Marie Bekker

Nola Grace Gaardmand Barsøe: Jeg savnede mine børn helt vildt

Nola Grace Gaardmand Barsøe.
Nola Grace Gaardmand Barsøe.
Foto: Martin Høien
Nola Grace Gaardmand synes, det var hårdt at være væk fra sine børn under optagelserne til "Slave af Danmark".

Som man ser i "Slave ad Danmark", tog Nola Grace Gaardmand Barsøe turen til både Ghana og Sankt Croix under optagelserne.

Det var første gang, hun skulle være væk fra sine to sønner, Calle på otte år og Buster på fem, i så lang tid.

Inden da forklarede hun dem, hvorfor de skulle undvære hende i en rum tid.

– Det var klart en lidt speciel samtale. De er jo ikke så gamle, men det er min erfaring, at børn faktisk godt forstår nogle ret svære og komplicerede emner, hvis man selvfølgelig bruger de rigtige ord om det og ikke går for meget i detaljer, siger hun til BILLED-BLADET.

Nola: Man skulle være lavet af sten for ikke at blive berørt

I dokumentarserien følger man blandt andre slaven Louisa, der i en yderst hjerteskærende scene får taget sine to sønner – der er nogenlunde jævnaldrende med Nolas to drenge – fra sig, fordi de skal sendes til Danmark, og Nola forklarer, at også dét er inspireret af virkelige hændelser: der findes nemlig et brev fra plantageejeren Heinrich Schimmelmann, hvor han skriver, at kongen ønsker sig to slavebørn på fire og otte år, og han beder sine folk på øerne finde de smukkeste og sende dem hjem.

Man ved dog ikke, om det endte sådan.

– Man skal godt nok være lavet af sten for ikke at blive berørt som menneske og som mor! Jeg savnede tilmed mine børn helt vildt. Der var ligesom sådan et ekstra lag oveni, hvor jeg tænkte: ”Jamen jeg er jo kun væk i to uger på arbejde – alt er fint og alligevel savner jeg mine børn rigtig meget…” Jeg tænkte meget på mine børn, mens jeg var afsted. Fordi serien i høj grad også handler om forholdet mellem forældre og børn – og hvordan det mildest talt udfordres i det brutale slavesamfund.

Mere om: