
Helt nye billeder: Prins Joachim og prinsesse Marie til Spring Dinner

Det er halvandet år siden, prins Joachim og prinsesse Marie flyttede fra Paris til Washington D.C. med deres to børn, grev Henrik og komtesse Athena.
Her har de skabt en ny hverdag med arbejde og skoler.
Prins Joachim er forsvarsindustriattaché på Danmarks Ambassade i Washington D.C, og i den funktion var han og prinsessen forleden inviteret til middag hos ambassadør Jesper Møller Sørensen.
Ambassadøren havde inviteret prinseparret og én af byens internationale klubber – bestående af diplomater og ægtefæller samt medlemmer af kongressen og ægtefæller – til Spring Dinner.
Klubben skaber venskaber og netværk på tværs af nationaliteter, oplyser ambassaden, som har delt en række billeder fra middagen, hvor prins Joachim og prinsesse Marie også ses.

Ifølge ambassaden stod prins Joachim for aftenens højdepunkt, nemlig en tale som var både fængslende og underholdende.
I talen fortalte prinsen om 1000 års dansk og europæisk kongehushistorie, lige fra Harald Blåtand til monarkiets indflydelse på det moderne diplomati, lyder det.



