18. apr. 2025
Af Ulrik Ulriksen

Betaler høj pris: Mark O. Madsens kone trodser lægernes råd

Maria og Mark O. Madsen med børnene Magnus og Sophia
Maria og Mark O. Madsen med børnene Magnus og Sophia
Foto: Mikael Rieck
Midt i familiens store karriereprojekt kæmper Mark O. Madsen og hans kone Maria en kamp på et helt andet område.

Den kendte OL-bryder Mark O. Madsen kæmper i disse år en hård kamp sammen med sin kone Maria.

Parret arbejder hårdt på at skabe Europas største MMA-liga, og de drømmer om at trække mange tilskuere til kampsportsarrangementet i KB-Hallen den 26. april.

Midt i den på alle måder store investering for Madsen-familien, der også inkluderer børnene Magnus og Sophia, kæmper Maria O. Madsen med kronisk sygdom.

Hun er ramt af den autoimmune sygdom sklerose, som er en sygdom, der angriber immunsystemets nerveceller i hjernen, rygmarven og synsnerverne.

Lægerne har rådet hende til at tage den med ro, men det råd følger Maria ikke ifølge B.T.

Følger ikke lægernes råd

Den 26. april slår ægteparret dørene op for Airtox Dominance Fighting Championship i en proppet KB Hallen, og det har krævet, at familien gav den alt.

Det hårde slid har dog mærket Maria, og hendes krop siger til tider stop.

Et tegn på, at hun har brug for en pause, er for eksempel, hvis hun sidder og skriver en sms, som ender med at være totalt usammenhængende - så trænger hun til en pause.

- Jeg bliver simpelthen lam i min højre side. Jeg bliver følelsesløs og kold i mine hænder og fødder, og måske begynder jeg endda at snuble op og ned ad trapper, siger Maria O. Madsen til B.T.

Mere om: