21. apr. 2025
Af Laura Dalgård Hansen

Har kostet 26.000 kroner: Prinsesse Isabella har fået kostbar gave fra regeringen og folketinget

Prinsesse Isabella 
Prinsesse Isabella
Foto: Hanne Juul
Statsministeriet afslører nu, hvad Folketinget og regeringen har givet i gave til prinsesse Isabella i anledning af hendes 18-års fødselsdag.

For mange er den 21. april 2025 lig med fejring af 2. påskedag, men for prinsesse Isabella er dagen ekstra speciel.

Mandag fylder hun nemlig 18 år, og hun er allerede blevet fejret i stor stil.

Gaver hører sig til på sådan en stor dag, og i en pressemeddelelse oplyser statsministeriet, hvad regeringen og Folketinget har foræret til prinsesse Isabella på den store dag.

Der er tale om smykker fra Georg Jensens Moonlight Grapes kollektion, som er en nytolkning af Georg Jensens klassiske designs af smykker.

”Gaven har en samlet værdi på ca. 26.000 kroner. Udgiften deles ligeligt mellem Folketinget og regeringen”, oplyser statsministeriet.

Mere om: