16. mar. 2025
Af Karina Didriksen

Peter Myginds hustru bryder sig ikke om det: Er kritisk over for Dan Sommerdahl

Peter Mygind i "Sommerdahl".
Peter Mygind i "Sommerdahl".
Foto: Henrik Petit/TV 2
Der er en detalje ved Peter Myginds karakter i ”Sommerdahl”, som hustruen Lise ikke er helt glad for.

Gennem seks sæsoner har Peter Mygind spillet rollen som chefefterforskeren Dan Sommerdahl i TV 2 Charlie-serien ”Sommerdahl”.

Heldigvis er han ikke den eneste i familien, som er vild med serien.

Peter Myginds hustru, Lise Mühlhausen, er nemlig også en trofast ”Sommerdahl”-seer.

Hun kan dog godt være en smule kritisk, når det handler om hendes mands karakter – særligt, når det gælder Dan Sommerdahls udseende.

- Hun synes nogle gange, at jeg godt kunne klæde mig lidt bedre. Lise er ikke helt enig i mit farvevalg. Men på den måde er ”Sommerdahl” meget et konceptunivers, hvor der er helt klare retningslinjer, og hvor intet er tilfældigt, siger Peter Mygind til BILLED-BLADET og fortsætter:

- Jeg går i et dobbeltlag med skjorte og t-shirt, og nogle kombinationer er pænere end andre. Men Lise synes, det er skønt, at jeg spiller Dan, for hun kan mærke, at jeg er glad.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-03-13/Foto---Henrik-Petit_TV-2-%282%29.jpg
Flemming og Dan i "Sommerdahl".
Foto: Henrik Petit/TV 2

Da Peter Mygind i sin tid landede hovedrollen i ”Sommerdahl”, havde han aldrig drømt om, hvad det ville føre til. Den danske krimiserie bliver i dag sendt i over 100 lande.

Mere om: