
Det så du ikke på tv: Her er den nye kok på Lene Beiers hotel

Lene Beier og ægtemanden Anders havde netop åbnet dørene for gæster på Hotel Edelweiss i Østrig i december, da de blev ramt af en stor udfordring.
Hotellets kok Louise og hendes mand, Sebastian, valgte at sige op lige midt i den travleste periode.
Det hele blev vist på tv i det sjette og sidste afsnit af ”Beier på Alpehotellet” på TV 2 Fri torsdag den 6. marts.
Her fortalte Lene Beier, at det var det, der bare ikke måtte ske.
Desværre betød det, at den 47-årige tv-vært og hendes mand hurtigst muligt måtte på udkig efter en ny kok til deres hotel.
På tv ser man ikke, at ægteparret ansætter en ny kok, men da BILLED-BLADET besøgte Hotel Edelweiss i alpebyen Itter i januar, var der en ny kok i køkkenet.

Det endte nemlig med, at Lene og Anders Beier kontaktede en dansk kok, som de tidligere havde været i kontakt med.
- Rasmus havde også lagt billet ind på jobbet som kok, inden hotellet åbnede, så vi ringede til ham. Og så kom han med det samme. Han har mere erfaring med at stå alene med ansvaret for et køkken, fortæller en glad Lene Beier til BILLED-BLADET.
Hotellets nye kok hedder altså Rasmus, og her ses han i køkkenet med Lene Beiers ældste søn, 16-årige Arthur.

Også Lene Beier og hendes mor, Jytte, arbejder sammen med kokken Rasmus i køkkenet.


Ikke traditionel mad
Både familien Beier og gæsterne på Hotel Edelweiss har været rigtig glade for Rasmus’ madlavningsevner.

- Det skal være noget tung mad og noget, der mætter. Det kan ikke bare være en salat. Og vi serverer ikke traditionel østrigsk mad, for det er det eneste, man kan få til frokost, forklarer Lene Beier og tilføjer:
- Udfordringen er også, at det skal kunne spises af både børn og voksne.

Familien Beier vender tilbage på tv med en ny sæson af "Beier på Alpehotellet" til efteråret.
