
Sarah Iversen er blevet opereret: Jeg føler mig mere kørt over end levende

Det var chokerende scener, der udspillede sig, da Sarah Iversen kom til skade under EM i december 2024.
Sarah Iversen fik revet sit korsbåndet over og fik samtidig en skade i menisken - og det betød, at hun måtte undværes på holdet resten af EM-perioden.
Den danske håndboldstjerne har endelig været en tur på operationsbordet, hvor alt er gået efter planen.
- Jeg har fået lavet en rekonstruktion af forreste korsbånd og syet min menisk. Operationen gik, lige som den skulle, og alt andet i knæet var heldigvis sundt og stærkt, skriver Sarah Iversen på Ikast Håndbolds Instagram.
Sarah Iversen er dog ikke på benene igen - hun er nemlig medtaget af operationen.
- Det er lidt for tidligt for mig at være positiv og optimistisk, for sandheden er, at natten har været hård, og jeg føler mig mere kørt over end levende lige nu, konstaterer den 34-årige håndboldspiller, der i opslaget sender en hjertevarm hilsen til sin mand, Mark Aaberg Iversen, som hun har sønnen Elliot på snart fire år med.

- Jeg tillader bare lige mig selv at surmule fra morgenstunden af. Jeg har i øvrigt Mark til at hjælpe og mandsopdække mig de næste otte uger og Elliot til at spørge mig hver time, om det ikke bliver bedre og bedre, skriver Sarah, der har delt en række billeder af sig selv fra hospitalssengen.