
Udenlandsk medie: Dronning Mary taler om glæder og sorger ved forældreskabet

Lige fra begyndelsen af kong Frederik og dronning Marys forhold udtalte de, at de ønskede sig børn – og gerne en stor børneflok.
Fire børn blev det til: Kronprins Christian, 19, prinsesse Isabella, 17, og tvillingerne prins Vincent og prinsesse Josephine på 14.
Forleden var dronningen til åbningen af Realdanias konference ”Vores Livskvalitet”, hvor hun – uden det var meldt ud – holdt åbningstale.
I talen kom dronning Mary ind på glæder og sorger ved forældreskabet, hvilket flere udenlandske medier, heriblandt Hello Magazine, efterfølgende har skrevet om.


”Hvor mange her har børn?”, spurgte dronning Mary publikum.
”I kender forældreskabets glæder – og sorger. Undersøgelser viser – til min store overraskelse – at nybagte forældres livsglæde falder ret markant og først udligner sig, når børnene flytter hjemmefra”, lød det fra dronning Mary til stor morskab for publikum.
”Alligevel vil vi aldrig bytte vores børn for noget … næsten aldrig”, sagde dronning Mary med et smil.
”At få børn er et godt eksempel på, at mening med livet ikke altid flugter med mest mulig livsglæde. Vi finder ofte mening i aktiviteter, der har betydning for andre. Både de aktiviteter, der kommer let til os, men måske især i dem, vi skal yde noget for. Der ligger en tilfredsstillelse i at opnå noget vanskeligt. Vores livskvalitet er mere end fravær af modstand eller optimering af glæde. Den rummer noget dybere i form af formål”.
Hele dronning Marys tale kan se i videoen herunder.