
Til at tabe kæben over: Det fik Jørgen de Mylius i løn, da han startede på DR

Det er noget af en milepæl, Jørgen de Mylius runder onsdag den 29. januar.
For her har han været ansat i DR i hele 62 år. Det skriver DR i en pressemeddelelse.

Den 29. januar tonede den kun 16-årige Jørgen de Mylius frem i programmet ”Mellem lektierne” på P3.
Hans vej ind på kanalen er velbeskrevet.
Dengang skrev han et brev til DR om alt det, han mente, der var i vejen med radiokanalen.
Den musikkyndige Jørgen de Mylius mente nemlig, at de lavede for mange fejl, de ikke havde styr på hvad der var A- og B-siden på plader, og så syntes han i det hele taget, at de spillede for lidt pop og rock.
Den unge Jørgen de Mylius blev inviteret i Radiohuset på Frederiksberg for at uddybe sit brev på direkte radio.
Inden han forlod Radiohuset var han blevet tilbudt et job på kanalen, for så kunne han være med til at lave programmerne selv.
I hvert fald et program ugen efter. Det skulle det som udgangspunkt være.
Da han blev ansat til sin første halve time på radioen, var det på børnehonorar.
Jørgen de Mylius fik titlen af musikkonsulent, og så fik han 50 kroner pr. udsendelse.
Der skete dog hurtigt en udvikling, da hans udsendelser blev udvidet fra en halv time til en hel. Og så blev lønnen også fordoblet.

Jubilæet skal fejres 29. januar i Jørgen de Mylius’ program ”Hithouse”, der blandt andet også vil bestå af optagelserne fra hans første program af ”Mellem lektierne”.