3. feb. 2025
Af Majken Munk

Kongehuset bekræfter: Kong Frederik deltager også

Kong Frederik
Kong Frederik
Foto: Hanne Juul
Kongehuset har netop bekræftet, at kong Frederik kommer til at deltage, når håndboldherrerne skal fejres på Københavns Rådhus.

Kongehuset bekræfter mandag formiddag en god nyhed.

For det fremgår af den kongelige kalender, at der kommer fint besøg på Københavns Rådhus senere på mandagen.

Kong Frederik deltager nemlig i fejringen af håndboldherrernes VM-guld.

Det sker mandag eftermiddag fra omkring klokken 16.25.

Her venter en fantastisk fejring af den historiske sejr, som de danske håndboldherrer sikrede sig søndag aften i Oslo.

De ankommer i lufthavnen i Danmark lidt over klokken 15.00.

Herfra bliver de kørt til Københavns Rådhus, hvor der selvfølgelig venter Rådhuspandekager og den famøse tur ud på balkonen, hvor de forhåbentlig skal tiljubles af tusindvis af danske håndboldfans.

Der vil desuden være taler fra kulturminister Jakob Engel-Schmidt, formand for DanskHåndbold Jan Kampman og Overborgmester Lars Weiss byder velkommen.

Om kong Frederik også får mulighed for at følge med håndboldherrerne en tur på balkonen, vil tiden vise.

Kongeparret sendte søndag en hilsen til de danske håndboldherrer på deres officielle Instagram.

Her lykønskede de stjernerne med deres historiske sejr ved dette VM.

Mere om: