13. feb. 2025
Af Karina Didriksen

Voldsomt uheld fik store konsekvenser: Først nu kan Lene Beier gøre det igen

Lene Beier.
Lene Beier.
Foto: Jesper Sunesen
TV 2-værten Lene Beier kom slemt til skade, da hun faldt ned af en trappe i efteråret. Sådan går det nu.

Lene Beier og ægtemanden Anders var i fuld gang med at renovere deres nye hjem, Hotel Edelweiss, i Østrig, da ulykken skete.

Den 47-årige TV 2-vært kom slemt til skade, da hun i oktober faldt ned ad en trappe og fik slået luften ud af lungerne.

Faldet resulterede i flere trykkede ribben, og Lene Beier blev sat ud af spillet på hotellet.

Historien om ulykken er med i afsnit 3 af ”Beier på Alpehotellet”, hvor Lene Beier tydeligvis var i smerter.

Da BILLED-BLADET besøgte hotellet tre måneder efter uheldet, i januar 2025, gav hun en update på helbredet.

- Jeg er lige begyndt at træne igen. Jeg faldt jo ned ad trappen, to måneder inden vi åbnede hotellet, og trykkede fem ribben, fortalte Lene Beier og tilføjede:

- Det er først nu, at jeg kan løfte noget efter det.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-02-11/20250108_JSU1876.jpg
Lene Beier i træningscenteret på Hotel Edelweiss.
Foto: Jesper Sunesen

Hun ærgrer sig over, at ægtemanden Anders måtte knokle endnu hårdere, fordi hun ikke kunne hjælpe med det fysiske arbejde i en periode.

- Jeg var en stor belastning for Anders i forhold til at kunne hjælpe. Men nu er jeg i topform igen og træner med min søn Otto, siger Lene Beier med et smil.

”Beier på Alpehotellet” kan ses torsdage kl. 20.40 på TV 2 og på TV 2 Play.

Læs mere om: